Evropski teden testiranja na HIV in virusa Hepatitisa B in C

"Testiraj se. Zdravi. Prepreči."

Od 20. do 27. novembra poteka Evropski teden promocije testiranja na HIV in virusa hepatitisa B in C, ki se mu pridružujemo tudi v Splošni bolnišnici Izola. Namen kampanje je združiti Evropejce pri osveščanju prebivalstva in zdravstvenega osebja o prednostih testiranja in zgodnjega zdravljenja omenjenih okužb.

V Sloveniji je v primerjavi z drugimi evropskimi državami relativno malo testiranih na okužbo s HIV in na okužbi z virusoma hepatitisa B in C.  Tudi zato se mnoge okužbe odkrijejo pozno, kar predstavlja oviro za uspešno zdravljenje.

Odgovorite na naslednja vprašanja in preverite, ali obstaja verjetnost, da ste okuženi s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B/C!

• Ali ste vi ali vaš partner/ka kdaj v preteklosti imeli tvegane spolne odnose?
  • Ali ste kdaj imeli spolno prenosljivo okužbo?
  • Ali ste moški in ste kadarkoli imeli spolne odnose z moškimi (sedaj ali v preteklosti)?
  • Ali ste kadarkoli imeli spolne odnose z osebo, ki nudi spolne usluge proti plačilu?
  • Ali ste si kadarkoli injicirali droge (sedaj ali v preteklosti)?
  • Ali ste kadarkoli njuhali droge (sedaj ali v preteklosti)?
  • Ali ste kadarkoli pred letom 1993 prejeli kri ali krvne pripravke?
  • Ali ste bili kadarkoli izpostavljeni neprofesionalnemu prebadanju kože ali sluznic, tetoviranju, akupunkturi?
  • Ali delate v zdravstvu in ste pri svojem delu izpostavljeni krvi ali krvnim pripravkom?
  • Ali ste se kdaj naključno zbodli z odvrženo iglo?
  • Ali živite v skupnem gospodinjstvu z osebo, okuženo s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B in/ali C?
  • Ali ste ožji družinski član/članica osebe, okužene s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B in/ali C?
  • Ali ste okuženi z virusoma hepatitisa B/C ali s HIV?
  • Ali imate bolezen ledvic in se zdravite s hemodializo?
  • Ali imate hemofilijo?
  • Ali so vam presadili organ?
  • Ali ste kdaj bivali v zaporu?
  • Ali ste kdaj sodelovali pri vojaških aktivnostih v tujini?

ČE STE NA KATERO OD VPRAŠANJ ODGOVORILI PRITRDILNO, OBSTAJA VERJETNOST, DA STE BILI IZPOSTAVLJENI OKUŽBI S HIV IN/ALI Z VIRUSOMA HEPATITISA B/C. GLEDE MOREBITNEGA TESTIRANJA SE POSVETUJTE Z IZBRANIM ZDRAVNIKOM.

Odločite se lahko tudi za:

ANONIMNO IN BREZPLAČNO TESTIRANJE, ki  poteka VSAK PONEDELJEK med 12. in 14. uro na:

Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja

UKC Ljubljana

Japljeva 2, 1525 Ljubljana

Tel.: 01 522 26 22

Od 23. do 27. novembra 2015 se  lahko na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana testirate  tudi med 15. - 17. uro. Ne potrebujete napotnice ali kartice zdravstvenega zavarovanja. Postopek je enostaven in kratek, odvzeli vam bodo le majhen vzorec krvi.